TM-500UVF-B high speed UV dryer machine suit for heidelberg printing machine
Basic Properties
Brand Name: LC,China
Product Summary
Product Details
Model No: TM-500UVF-B
Certificate: CE, ISO-9001-2000
Parameter: 1. Model NO. TM-500UVF-B 2. UV Drying Products---500*100*2000mm 3. Conveyor Belt Size---L2000* W500MM 4. UV Lamp Power---2PCS*3KW /380V 5. Total Wattage---7.5KW 6. Wind Fan Wattage---500W/380V 7. Motor Wattage---1000W/1P/380V 8. Conveyor Speed---0~30m/mi
Free Fittings: 1Set/Sets
Delivery Time: Within 7 Days From The Receipt Of Payment
Loading Seaport: Shenzhen Or Hong Kong, China
Package: Plywood Case/wooden Case/ As Required
Price Term: FOB Shenzhen, CFR, CIF, FCA, EXW Etc
Payment Term: 100% T/T In Advance(negotiation)
Product Description
High-Speed UV Curing Machine TM-500UVF-B
High-Speed UV Curing Machine
Revolutionize Your Offset Printing with Advanced UV Curing Technology.
  • Supports major offset presses (Heidelberg, Roland, Komori, Ryobi).
  • Low-temperature, high-intensity UV lamps for print integrity.
  • Achieve curing speeds of up to 9000 sheets/hour.
  • Durable Teflon conveyor belt for smooth operation.
  • CE & ISO-9001-2000 certified for quality assurance.
Product Attributes
Brand LC, China
Origin Guangdong, China (Mainland)
Material Durable Construction
Certification CE, ISO-9001-2000
Packaging Wooden Case
Model TM-500UVF-B
Technical Specifications
Parameter Specification Details Value
UV Lamp Power 2PCS*3KW Voltage 380V
Total Wattage 7.5KW Power 7.5kw
Wind Fan Wattage 500W Voltage 380V
Motor Wattage 1000W Phase/Voltage 1P/380V
Conveyor Speed 0~30m/min Speed Change Ways Continue
UV Lamp Lifetime 1000-1200 hr UV Lamp Operating Temp. 50-75 °C
Machine Dimension (L*W*H) 2020*700*1350mm UV Drying Products Area 500*100*2000mm