Shoes UV curing machine TM-700UVF-A
Basic Properties
Model Number: Array
Product Summary
Product Details
Max Product Width: Array
Max Product Length: Array
UV Process Shine Area: Array
Conveyer Speed:: Array
UV Lamp Power: Array
UV Machine Dimension:: Array
Product Description
  • High-Efficiency Curing: Powerful 4 x 5.6KW UV lamps for rapid drying.
  • Durable Construction: Features a good Teflon belt that can withstand high temperatures.
Ideal for:
  • Shoes UV Drying
  • Plastic & Paper UV Curing
  • PVC & PP Sheet Finishing
  • Wooden Floor Board Coating
  • UV Polishing
  • PCB UV Printing
  • Electronic Product UV Spraying
  • Packaging Product UV Drying
Product Details
Brand
Not Specified
Origin
Not Specified
Material
Metal, Teflon
Color
Gray/Blue (as pictured)
MOQ
1 unit
FOB Price
Packaging
Wooden Case
Delivery
7 Days After Payment
Technical Specifications
Parameter TM-700UVF-A Unit Notes
Model Number
TM-700UVF-A - Specific Model
Max Product Width
700 mm -
Max Product Length
2000 mm -
UV Process Shine Area
700x2000 mm -
Conveyor Speed
0-10 m/min Stepless Adjustment
UV Lamp Power
5.6KW x 4 PCS KW Total 22.4KW
Total Wattage
23 KW Machine Power Consumption
Wind Fan Wattage
1000 W Cooling System
Motor Wattage
1000 W Conveyor Drive
Machine Dimension (L*W*H)
2120*700*1350 mm -