UV Drying Machine TM-500UVF
Basic Properties
Model Number: TM-500UVF
Product Summary
Product Details
Max Product Width: 500mm
TM-600uvf: 2020*650*1200mm
TM-700uvf: 2020*750*1200mm
TM-800uvf: 3020*850*1200mm
TM-900uvf: 3020*950*1200mm
TM-1200uvf: 3020*1250*1200mm
Max Product Length: 2000mm
UV Process Shine Area: 500*2000mm
Conveyer Speed:: 0-10m/min
UV Lamp Power: 3KW ×2PCS/
UV Machine Dimension:: 2020×550×1200mm
Product Description
UV Curing Machine TM-500UVF
UV Curing Machine TM-500UVF
  • High-Performance UV Curing
  • Stepless Speed Adjustment
  • Extended UV Lamp Lifespan (1000-1200 hours)
  • Versatile Application Range
Product Details
FOB Unit
Piece
Minimum Order Quantity (MOQ)
1 pc
Packaging & Delivery
Wooden Crate, 7 days after confirmed payment
Color
Standard Industrial Grey (Assumed, as not provided)
Origin
China (Assumed, as not provided)
Technical Specifications
Parameter TM-500UVF TM-600UVF TM-700UVF
Model Number TM-500UVF TM-600UVF TM-700UVF
Max Product Width 500mm 600mm 700mm
Max Product Length 2000mm 2000mm 2000mm
UV Process Shine Area 500*2000mm 600*2000mm 700*2000mm
Conveyor Speed 0-10m/min 0-10m/min 0-10m/min
UV Lamp Power 3KW *2PCS/ 3KW *2 PCS/ 3KW *2 PCS/
UV Machine Dimension (L*W*H) 2020*550*1200mm 2020*650*1200mm 2020*750*1200mm