Shoes UV curing machine TM-500UVF-A
Basic Properties
Model Number: TM-500UVF-A
Product Summary
Product Details
TM-600uvf-A: 2020*650*1200mm
TM-700uvf-A: 2020*750*1200mm
TM-800uvf-A: 3020*850*1200mm
TM-900uvf-A: 3020*950*1200mm
TM-1200uvf-A: 3020*1250*1200mm
Max Product Width: 500mm
Max Product Length: 2000mm
UV Process Shine Area: 500*2000mm
Conveyer Speed:: 0-10m/min
UV Lamp Power: 3KW ×4PCS/
UV Machine Dimension:: 2020×550×1200mm
Product Description
TM-500UVF-A UV Curing Machine
Key Benefits:
  • Extended UV Lamp Lifetime (1000-1200 hours)
  • Stepless Speed Adjustment for Optimal Control
  • Versatile Application Across Multiple Industries
  • Thermostat-Controlled Intensive Air Cooling Extraction
  • Integrated Strong Vacuum Suction System
Product Details
MOQ
1 UNIT
FOB Price
Packaging & Delivery
WOODEN CASE, 7 DAYS
Color
Standard Industrial Grey/Blue (Assumed)
Origin
China (Assumed)
Technical Specifications
Parameter TM-500UVF-A TM-600UVF-A TM-700UVF-A
Model Number TM-500UVF-A TM-600UVF-A TM-700UVF-A
Max Product Width 500mm 600mm 700mm
Max Product Length 2000mm 2000mm 2000mm
UV Process Shine Area 500*2000mm 600*2000mm 700*2000mm
Conveyor Speed 0-10m/min 0-10m/min 0-10m/min
UV Lamp Power 3KW *4PCS/ 3KW *4 PCS/ 3KW *4 PCS/
UV Machine Dimension (L*W*H) 2120*500*1350mm 2020*650*1200mm 2020*750*1200mm
Total Wattage 13KW 13.6KW (Estimated) 14.2KW (Estimated)
Wind Fan Wattage 1000W/380V 1000W/380V 1000W/380V