Fully auto 12-Color ink cup Pad Printing Machine with conveyor LC-SPM12-300/18LT
Product Summary
Product Details
Item: Including 2 Sets 3 Color Double Heads Tampo Printing Machines And Conveyor
Operation: Pneumatic
Printing Colors: 12
Plate Area: 300*300 Mm
Sealed Ink Cup: 150mm(12pcs)
Conveyor Working Stations: 18pcs
Printing Speed: 1500PCS/H
Power Supply: 220V/50HZ
Air Pressure: 8 Bar
Dimension: 4000*1100*1400mm
Max Silicone Pads Troke: 120mm
Product Description
Fully Automatic 12-Color Ink Cup Pad Printing Machine
LC-SPM12-300/18LT with PLC Control & Conveyor System
Product Overview
  • High-Speed 12-Color Printing Capability
  • Integrated PLC Control for Precision
  • Efficient Conveyor System with 20 Working Stations
  • Versatile Application on Flat and Round Surfaces
  • User-Friendly Operation and Easy Maintenance
Product Attributes
🎁
Brand
N/A
🏴
Origin
China
📖
Material
Aluminum Alloy Frame
🔬
Color
Standard Industrial /
💰
MOQ
1 Unit
💳
FOB Price
🚞
Packaging & Delivery
Wooden Packing, 25 Days
Technical Specifications
Item Details
Machine Configuration Includes 2 sets of 3-color double-head tampo printing machines and conveyor
Operation Pneumatic (FESTO components)
Printing Colors 12
Plate Area 300 x 300 mm
Sealed Ink Cup Diameter 150mm (12 pcs)
Printing Speed 1500 PCS/H
Power Supply 220V / 50HZ
Air Pressure Required 8 Bar
Machine Dimensions (L x W x H) 4000 x 1100 x 1400 mm
Max Silicone Pad Stroke 120 mm