Silk Mesh Tighten machine TM-1600LA
Basic Properties
Model Number: TM-2500LA
Product Summary
Product Details
Max. Screen Drawing Area: 1500*2500mm
Min. Screen Drawing Area: 1200*1200mm
Max. Tension: ≥50N/CN
Machine Shape Size (Mm): 2700×1700×760(L×W×H)
Weight: 195kg
Price Terms: CFR Or FOB
Payment Terms: T/T Or L/C
Packing: Wooden Case
Lead Time: 5 Days After Payment
SKU: 5
Standards Certificate: CE
Product Description
TM-1600LA / TM-2500LA Mesh Tighten Machine
Key Benefits
  • Ingenious, practical, and elegant appearance.
  • Firm structure, light weight, durability, and reliability.
  • Easy tensile strength control via chain-drive and trapezium whorl silk-pole-moving structure.
  • Guaranteed silk net quality through adjustable cylinder stroke for varied frame thicknesses.
  • Strong clamping force for superior net stretching quality.
Target Industries & Applications
Screen Printing Industry
Precision Mesh Stretching and Tightening
Product Attributes
FOB Unit
pc
MOQ
1 pc
FOB Price
2500
Packaging & Delivery
PLYWOOD CASE, 5 DAYS AFTER PAYMENT
Product Images
Technical Specifications
TM-1600LA
Parameter Value
Model Number TM-1600LA
Max. Screen Drawing Area 1200*1600mm
Min. Screen Drawing Area 800*800mm
Max. Tension ≥50N/CN
Machine Shape Size (mm) 1800*1400*760 (L*W*H)
Weight 165kg
TM-2500LA
Parameter Value
Model Number TM-2500LA