Desktop style UV Curing Machine TM-300UVF
Basic Properties
Model Number: TM-400UVF
Product Summary
Product Details
Style: Desktop
Max Product Width: 400mm
Max Product Length: 1200mm
UV Process Shine Area: 400×1200mm
Conveyer Speed: 0-10m/min
UV Lamp Power: 2KW ×2 PCS/
Conveyer Belt Size: 400×1200mm
UV Machine Dimension:: 1300×420×750mm
Net Weight: 195kg
Product Description
TM-300UVF Desktop UV Curing Machine
Compact and Portable Design
Cost-Effective Solution
Versatile Application Range
High-Quality UV Curing
Ideal for: Printing Industry, Packaging, Adhesive Applications, Research & Development.
Key Attributes
FOB Unit
Set
MOQ
1 Set
Packaging & Delivery
Plywood Case, 7 Days After Payment
Style
Desktop
Technical Specifications
Model Number Max Product Width Max Product Length UV Process Shine Area
TM-200UVF 200mm 1000mm 200*1000mm
TM-300UVF 300mm 1200mm 300*1200mm
TM-400UVF 400mm 1200mm 400*1200mm
Conveyer Speed UV Lamp Power Conveyer Belt Size UV Machine Dimension
0-10m/min 2KW *1 PCS/ 200*1000mm 1100*220*750mm
0-10m/min 2KW *2 PCS/ 300*1200mm 1300*320*750mm
0-10m/min 2KW *2 PCS/ 400*1200mm 1300*420*750mm