LED UV Curing Machine TM-300LEDUVF
Basic Properties
Model Number: TM-400LEDUVF
Product Summary
Product Details
Style: Standing Standing
Max Product Width: 400mm
Max Product Length: 1200mm
UV Process Shine Area: 400×1200mm
Conveyer Speed:: 0-10m/min
UV Lamp Power: 1.5KW ×1PCS
Conveyer Belt Size: 400×1200mm
UV Machine Dimension:: 1300×420×750mm
Net Weight: 180kg
Product Description
TM-300UVF LED UV Curing Machine
  • Instant On/Off: No preheating required, allowing for immediate operation and precise control.
  • Environmentally Friendly: Emits no infrared radiation or harmful gases, meeting ROHS standards.
  • Long Lifespan: Over 20,000 hours of service life, minimizing maintenance and downtime.
Product Specifications
FOB Unit Set
Minimum Order Quantity (MOQ) 1 Set
Packaging & Delivery Plywood Case, 7 Days After Payment
Technical Data
Model Number Max Product Width UV Process Shine Area Conveyer Speed
TM-200LEDUVF 200mm 200*1000mm 0-10m/min
TM-300LEDUVF 300mm 300*1200mm 0-10m/min
TM-400LEDUVF 400mm 400*1200mm 0-10m/min
Model Number Max Product Length UV Lamp Power Conveyer Belt Size
TM-200LEDUVF 1000mm 1.5KW *1 PCS 200*1000mm
TM-300LEDUVF 1200mm 1.5KW *1PCS 300*1200mm
TM-400LEDUVF 1200mm 1.5KW *1PCS 400*1200mm
Model Number UV Machine Dimension Net Weight Style
TM-200LEDUVF 1100*220*750mm 130kg Standing
TM-300LEDUVF 1300*320*750mm 150kg Standing